V posledních dnech jsem nabyl dojmu, že nás snad musela zasáhnout epidemie zcela nové virové nákazy. Jde o velmi zákeřnou mutaci inteligentního viru, protože si za svůj cíl vybírá jen politiky. A jak se nebezpečný vir projevuje v praxi? Proniká do slovní zásoby politika. Nakažený jedinec pak začne okamžitě ve zvýšené míře produkovat slovo „korupce“, a to snad v každé větě, kterou vysloví nebo napíše. Hlavní hygienik mlčí. Ministerstvo zdravotnictví nepřipravuje nákup účinných vakcín. Takže nemějme obavy, pravděpodobně nepůjde o nic vážného. Jakmile skončí sezóna – volební kampaň, nákaza pomine.

Teď však již vážně. Neustálé žvanění našich politiků o jejich upřímných úmyslech, jak budou bojovat s korupcí, se snad už ani nedá poslouchat. Slova, slova, slova! Platí pro ně staré a známé: „Jazyku je každá práce lehká!“ Ale pro nás občany stále chybí to podstatné, skutky a především hmatatelné výsledky.

Jsem si jist, že policie, justice, zpravodajské služby velmi dobře vědí, co a jak dělat. Účinné nástroje k potírání korupce existují a mají je k dispozici. Naprostá většina z pracovníků výše uvedených institucí je profesionálně připravena zvládnout a zkrotit fenomén korupce. Tak proč to nejde? Nabízí se jedno z možných vysvětlení. Jsou opakovaně „podráženi“ politiky.

Ti sice rádi o boji s korupcí mluví, ale jejich slova se najednou začnou zadrhávat ve chvíli, když jim na stole přistane konkrétní případ… Zapálení náhle vyprchá. A jaká odměna za pozitivní výsledek práce čeká na toho, kdo korupci odhaluje a vyšetřuje? Reforma, optimalizace, transformace, restrukturalizace, modernizace, apod…

Vážení politici! Mám pro vás jednoduché doporučení:

Přestaňte bránit a překážet v práci těm státním orgánům, které mají boj proti korupci v popisu práce! Nezasahujte do jejich činností a struktur! Přijímejte statečně výsledky jejich práce. A sbírejte sílu. Budete ji potřebovat, abyste dokázali výsledky jejich práce unést. Nebudou to radostné skutečnosti. Pokud to nejste ochotni udělat, raději mlčte!


Publikováno dne 16. března 2010 na https://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/

Join to newsletter.

Curabitur ac leo nunc vestibulum.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Continue Reading

Get a personal consultation.

Call us today at (555) 802-1234

Request a Quote

Aliquam dictum amet blandit efficitur.