Boj s korupcí? Politické divadlo s ručením omezeným

V posledních dnech jsem nabyl dojmu, že nás snad musela zasáhnout epidemie zcela nové virové nákazy. Jde o velmi zákeřnou mutaci inteligentního viru, protože si za svůj cíl vybírá jen politiky. A jak se nebezpečný vir projevuje v praxi? Proniká do slovní zásoby politika. Nakažený jedinec pak začne okamžitě ve zvýšené míře produkovat slovo „korupce“, a to snad v každé větě, kterou vysloví nebo napíše. Hlavní hygienik mlčí. Ministerstvo zdravotnictví nepřipravuje nákup účinných vakcín. Takže nemějme obavy, pravděpodobně nepůjde o nic vážného. Jakmile skončí sezóna – volební kampaň, nákaza pomine.

Teď však již vážně. Neustálé žvanění našich politiků o jejich upřímných úmyslech, jak budou bojovat s korupcí, se snad už ani nedá poslouchat. Slova, slova, slova! Platí pro ně staré a známé: „Jazyku je každá práce lehká!“ Ale pro nás občany stále chybí to podstatné, skutky a především hmatatelné výsledky.

Jsem si jist, že policie, justice, zpravodajské služby velmi dobře vědí, co a jak dělat. Účinné nástroje k potírání korupce existují a mají je k dispozici. Naprostá většina z pracovníků výše uvedených institucí je profesionálně připravena zvládnout a zkrotit fenomén korupce. Tak proč to nejde? Nabízí se jedno z možných vysvětlení. Jsou opakovaně „podráženi“ politiky.

Ti sice rádi o boji s korupcí mluví, ale jejich slova se najednou začnou zadrhávat ve chvíli, když jim na stole přistane konkrétní případ… Zapálení náhle vyprchá. A jaká odměna za pozitivní výsledek práce čeká na toho, kdo korupci odhaluje a vyšetřuje? Reforma, optimalizace, transformace, restrukturalizace, modernizace, apod…

Vážení politici! Mám pro vás jednoduché doporučení:

Přestaňte bránit a překážet v práci těm státním orgánům, které mají boj proti korupci v popisu práce! Nezasahujte do jejich činností a struktur! Přijímejte statečně výsledky jejich práce. A sbírejte sílu. Budete ji potřebovat, abyste dokázali výsledky jejich práce unést. Nebudou to radostné skutečnosti. Pokud to nejste ochotni udělat, raději mlčte!


Publikováno dne 16. března 2010 na https://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/